Žijeme v krajině kulturní, formované člověkem po tisíce let. Hranice mezi přírodní a pozměněnou krajinou však zůstává velmi jemná, definovaná především energetickými a materiálovými vstupy člověka do ní. Základní přírodní zákony se v obou typech uplatňují v mikro- i makroskopickém měřítku a zdravé a trvale udržitelné fungování krajiny je podmíněno jejich respektováním.
Žijeme zároveň v době, kdy nám vědomosti a technické dovednosti umožňují své okolí účinně formovat. Je naší zásadní povinností těchto vymožeností využívat ke snížení negativního vlivu, který nejrůznější lidská činnost na okolní přírodu bezesporu má. Na úrovni katastru obce, vícehektarového lánu nebo třeba jen velké zahrady to znamená vytvářet krajinné prvky, které umožnují přírodě spouštět a vést sebeudržovací procesy a poskytují prostor pro její obnovu. Design krajiny se tak stává ožehavým tématem bez ohledu na měřítko. Každý vhodně zasazený strom dokáže plnit několik prospěšných funkcí a přispět malým dílkem do záměru zlepšit a udržet krajinu zdravou.
Krajinné prvky umí…
- upravit vodní řežim ať už se jedná o potřebu zabránit vysychání nebo naopak pomoci v místech kde je vody přespříliš. Tuto vodu pak pomalu vrací půdě nebo uvolňují do ovzduší, které ochlazují a vytvářejí malé vodní cykly – lokální srážky…
- chránit půdu před účinkem větru, vody, kontaminací a také se produkcí biomasy přímo podílet na vytváření těch několika centimetrů ornice, které zajišťují, že máme co jíst…
- chránit pozemky i stavby před erozí a sesuvy, zpevňovat svahy a břehy toků i vodních staveb…
- zvyšovat biodiverzitu tím, že poskytují životní prostor mnoha zvířecím i rostlinným druhům a umožňují jejich šíření do okolí…
- vytvořit stín, snížit prašnost, odhlučnit dálnici, zkrátka činit život příjemnějším
- zvýšit mozaikovitost krajiny a tím i její ekologickou, estetickou i funkční hodnotu. Taková krajina pak poskytuje nesrovnatelně vyšší potenciál pro lokální podnikání, farmaření i turistický ruch…
- Produkují materiálové i energetické toky, biomasu, dřevo, léčivé byliny…
V současnosti a zdá se, že i pro budoucnost životaschopnosti evropské krajiny je klíčovým tématem udržení vody. Krajinu je nutno k tomuto účelu upravit (a důsledně o ni pečovat). Využitím prvků, které snoubí terénní úpravy a výsadbu lze vodu nejen zadržovat, ale také odstranit destruktivní dopad, který voda má na člověkem vytvořené plochy a infrastrukturu. Náklady na úpravy krajiny se tak mohou vrátit poměrně rychle a v konkrétní podobě. Nejedná se tedy o vize, které dokáže předpovídat pouze environmentální specialista, ale jde o řešení viditelných problémů:
- destrukce silnic a komunikací, nesjízdnost polních cest
- eroze svahů
- splavování půdy a poškozování polních ploch
- a tak dále, je toho opravdu spousta
Řešením těchto konkrétních problémů se zároveň řeší také problémy všeobecné. Voda, které prvek zabrání škodit se vsakuje a doplňuje mizející zásoby spodních vod. Část vody je pomocí zeleně transportována do ovzduší. Jediný strom o průměru koruny 10 metrů ochlazuje krajinu výkonem 20 až 30 kW. Přehřátá krajina totiž vysouší okolní prostředí, takže rozsáhlá pole odvodňují např. okolní lesy, ale i rybníky, mokřady a další krajinné prvky.